Copyright 2004 - DS Studio.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z Webmasterem



Oblicza Będzina
ViaArte - droga sztuki

Galeria sztuki KANA ART Manufaktura Sztuki Młodych zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Oblicza Będzina, autorstwa członków stowarzyszenia ViaArte - Roberta Garstki i Krzysztofa Michalskiego, który odbędzie się w dniu 9 czerwca (we wtorek) o godzinie 18.00 w Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA w Sosnowcu, przy ul. Legionów 10.
Autorzy wystawy, mieszkańcy jej tytułowego miasta zaprezentowali różne spojrzenia na Będzin, zarówno pod względem użytych technik fotograficznych, jak i emocjonalnego podejścia do tematu. Jedne z najstarszych grodów regionu widziany ich oczyma jawi się odbiorcy jako magiczna kraina, której piękno zaklęto w fasadach budynków, w zaułkach ulic, w pomnikach przyrody.
Robert Garstka, animator kultury, działacz społeczny i dokumentalista regionalnej historii, członek i współzałożyciel fotogrupy KOŃ TROJAŃSKI oraz Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych ViaArte i członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, proponuje wędrówkę po wąskim skrawku miasta - kirkucie na Wzgórzu Zamkowym. Jednak spojrzenie na żydowski cmentarz to dynamiczna, pełna ekspresji opowieść o domu wieczności. Na próżno doszukiwać się tu można nostalgii, czy patetyzmu. Zgrabne ujęcie formy i materia prac sprawiają, że spojrzenie na fotografie wywierają silne wrażenie u zwiedzających.
Z kolei Krzysztof Michalski, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pasjonujący się malarstwem, turystyką krajoznawczą i w największej mierze - fotografią, przedstawia Będzin jako miejsce pełne melancholii, poetyki, za mgłą niedomówień i niedopowiedzeń. Stworzona w ten sposób nostalgiczna opowieść o Będzinie, grodzie nad Czarną Przemszą rozpościera inny punkt widzenia na miasto.
Fotografie, wchodzące w skład wystawy Oblicza Będzina, są jednocześnie ilustracjami do wydanych staraniami Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych ViaArte, albumów: "Dom wieczności - stan zachowany będzińskiego kirkutu", oraz "Będzin. Gród nad Czarną Przemszą". Publikacje stanowią uzupełnienie luki na niezbyt bogatym w pozycje albumowe o zagłębiu dąbrowskim, rynku literatury.

Stowarzyszenie powstało na zrębach niezależnej fotogrupy Koń Trojański, która zrealizowała wiele wystaw i przedsięwzięć plenerowych, zarówno na terenie Będzina jak i miast ościennych. Grupę tworzyli Sonia Tuszyńska, Dariusz Wójcik, Paweł Pudłowski, Robert Garstka, Piotr Zatorski, Mariusz Pięta. Foto Grupa KOŃ TROJAŃSKI prezentowała szeroki zakres zastosowania różnych technik utrwalania obrazu dostępnych we współczesnej fotografii - od fotografii otworkowej i aparatów analogowych (tradycyjne odbitki czarno białe), po techniki cyfrowe. Dziś, będzińskie stowarzyszenie zabiega o upowszechnianie form szeroko rozumianej kultury, promocję regionu, możliwość twórczej autorealizacji ich mieszkańców.

Uroczysty wernisaż wystawy, połączony z przedstawieniem albumów oraz multimedialną prezentacją odbędzie się... czerwca o godzinie 18.00. Wernisażowi będzie towarzyszył poczęstunek w klubie AfreeKANA w budynku KANY. Odwiedzający wystawę będą mogli również podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami z autorami prac.

Wystawę Oblicza Będzina będzie można oglądać od 1 czerwca do 31 lipca br.
WSTĘP WOLNY!

Powrót


 

AKTUALNOŚCI | O KANIE | NASZE PROPOZYCJE | PARTNERZY | KONTAKT
Start E-mail